Windows Defender’ı Devre Dışı Bırakmak

Windows Defender’ı Devre Dışı Bırakmak

Windows Defender, Windows 10 ile sistemin zorunlu bir parçası haline gelmiştir. Düşük performanstaki bilgisayarları bazen çok fazla zorlayabiliyor. Bu gibi durumlarda Gerçek Zamanlı Koruma (Real-time Protection) özelliğini kapattığımızda antivirüs devre dışı kalmış oluyor. Ancak yeniden başlatıldığında tekrar aktif oluyor. Her ne kadar sistemden kaldıramamış olsak da birkaç ayarlama ile Gerçek Zamanlı Koruma özelliğini kapatarak sistemi bu yükten kurtarmış oluyoruz. Ayrıca antivirüs yazılımı kullanmak istemeyen kullanıcılar için de büyük bir sorun ortadan kalkmış olacak. Windows Defender’ı devre dışı bırakmak için pek çok farklı yöntem vardır ama sonuçta hepsi kayıt defterindeki değişikliğe çıkıyor. Bu yüzden direkt olarak kayıt defteri anahtarını, değerini ve içerisindeki tutacağı veriyi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle kayıt defteri düzenleyicisini açıyoruz. (C:\Windows\regedit.exe uygulamasına gidip çalıştırıyoruz ya da Windows + R yaparak regedit yazıp Enter‘ı tuşluyoruz).

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Policy Manager] 

Bu anahtarı bulduktan sonra DisableAntiSpyware adında bir DWORD (32 bit) değeri oluşturup içerisine giriyoruz ve bu değerin verisini 1 olarak giriyoruz. Tekrar aktif etmek içinse aynı değere 0 girmeniz yeterlidir.

Dilerseniz aşağıdaki kod bloğunu [dosyaadi].reg şeklinde kaydedip çalıştırabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Policy Manager]
"DisableAntiSpyware"=dword:00000001

 

Ya da aşağıdaki bağlantıdan dosyayı indirip çalıştırarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Ek Dosya: İndir

 

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz