Windows Başlangıç Ayarlarının Yönetimi

Windows Başlangıç Ayarlarının Yönetimi

Bilindiği üzere Windows çoğu zaman virüslere açık bir işletim sistemidir. Tarayıcılardan, USB Belleklerden hatta ağ konumlarından bile virüs bulaştığı zamanlar olmuştur. Birçok virüs türü gibi reklam virüsleri veya diğer malware virüsleri bilgisayarınıza ciddi zararlar verebiliyor. Bunların bazıları da bilgisayarınızın başlangıç ayarlarına programlar yükleyerek bilgisayarınızı yormaya, hatta virüslerin daha çok bulaşmasında rol oynuyor. Tabi gereksiz programların bilgisayarınızın açılışını yavaşlatabiliyor.

Windows üzerinde başlangıç ayarlarının tutulduğu birkaç konum var ve bu konumların hepsini birlikte inceleyeceğiz.

1.MSconfig (Sistem Yapılandırması) ve Taskmgr (Görev Yöneticisi)

Windows XP, Vista ve 7 işletim sistemlerinde başlangıç ayarları msconfig üzerinde bulunur. Diğer işletim sistemlerinde ise görev yöneticisi üzerinde başlangıç sekmesinin altındadır.

taskmgr

Bu resimde Windows 8 ve Windows 10 üzerindeki başlangıç ayarlarının bulunduğu kısımdır. Gereksiz gördüğünüz programları buradan sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak’ı seçmeniz yeterlidir.

Windows XP, Vista ve 7 iste bu işlemler MSconfig yani Sistem Yapılandırması aracı ile yapılır.

startup

Başlat menüsüne “Sistem Yapılandırması” veya “MSconfig” yazdığınızda karşınıza Sistem Yapılandırması Penceresi çıkacaktır.

startup2

Buradan “Başlatma” sekmesine tıklattığımızda karşımıza bilgisayar açıldıktan sonra (Masaüstü görüntülendikten sonra) çalıştırılacak programların listesi yer alır.

startup3

Burada isterseniz tümünü devre dışı bırakın isterseniz bilmediğiniz veya güvenmediğiniz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

2.Gelişmiş Kullanıcılar için Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Buradaki ayarlar genelde Kayıt Defteri değerlerinden okunur. Bulunduğu konumlar

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]

[HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]

startup3

3. Görev Zamanlayıcı

Görev zamanlayıcıyı kullanan çoğu 3. taraf yazılımlar görev zamanlayıcı aracına Update(Güncelleme) araçlarını ekler. Bunun kontrolünü ise taskschd.msc (Görev Zamanlayıcı) aracı üzerinden yaparız. Aynı şekilde başlat menüsüne görev zamanlayıcı yazdıktan sonra

startup4

Görev Zamanlayıcı seçilir.

startup5

Karşınıza görev zamanlayıcı penceresi çıkacaktır. Burada yine bilmediğiniz, çalışmasını istemediğiniz veya güvenmediğiniz yazılımların görevlerini sonlandırabilir, devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz. Tek yapmanız gereken görevin üzerine gelip sağ tıklamak.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz