Ücretsiz VPN Yazılımı Softether VPN Gate Client

Ücretsiz VPN Yazılımı Softether VPN Gate Client

SoftEther VPN Tsukuba Üniversitesi‘nden Daiyuu Nobori‘nin yüksek lisans tezi araştırması kapsamında geliştirilen ücretsiz bir açık kaynak kodlu, çapraz platform, çoklu protokol destekli VPN çözümüdür.

Yazılımı size sunmadan önce VPN nedir kısaca açıklayayım.

VPNVirtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir ve herhangi bir ağa bağlanırken sizin bağlantınızı şifreler ve kimliğinizin bulunamamasını sağlar.

Softhether VPN Gate Client C ve C++ dillerinde yazılmış olup, Genel Kamu Lisansı (GPL)‘na dahil olmuş açık kaynak kodlu bir VPN yazılımıdır. Kullanımı biraz karışık gelse de aslında çok kolay.

1. Adım: Programı kurduktan sonra bu şekilde VPN bağlantısı ekleme ve VPN sunucularının bulunduğu ekran karşınıza gelecektir.

vpn1

     2. Adım: Add VPN Connection seçeneğine tıklıyoruz ve çıkan uyarı mesajına “Evet” diyoruz.

vpn2

3. Adım: Varsayılan olarak VPN bağlantısının adını kendisi vermektedir. Değişiklik yapmaya gerek yok bu şekilde “OK” tıklıyoruz.

vpn3.PNG

 4. Adım: VPN bağlantısını kurarken hiçbir işlem yapmayın bu ekrandan çıkana kadar programı bekleyin.

vpn4.png

     5. Adım: VPN bağlantısının kurulumu tamamlandı.

vpn5.png

     6. Adım: VPN Gate VPN Public Relay Servers seçeneğine tıkladıktan sonra bu ekran karşımıza çıkacaktır. OK butonuna tıklayıp geçiyoruz.

vpn6.PNG

     7. Adım:  Burası kafanızı karıştırmasın, birçok sunucu var ve hangisini seçeceğimiz konusunda emin değiliz. Öncelikle Refresh List diyelim ve listemizi yenileyelim.

vpn7.PNG

     8. Adım:  Öncelikle Ping’ e göre sıralayalım. Burada dikkat etmemiz gereken ping, ülke, bağlanan kişi sayısı ve bağlantı hızıdır. Ping’e göre sıraladığımızda önce ülke olarak en yakın olana bakalım. Eğer 0 kişi varsa o bağlantıda sorun var demektir. Yakın olmasına rağmen düşük bağlantı hızı olan ve az kişinin bağlı olduğu sunucular genelde hızlı olan sunuculardır. Ancak Türkiye’yi ele alırsak Japonya çok uzaktır. Ama 330 MBPS gibi bir hız Japonya olsa dahi gerçekten hızlıdır ve bağlandığınızda pek bir fark hissetirmeyecektir.

vpn8

     9. Adım:  Örnek olarak Japonya’yı seçiyorum 50 kişi varmış ve bağlantı hızı yaklaşık 330 MBPS ve bu bağlantı 4 gündür online ve Ping’in son derece düşük olması da benim yararıma olacaktır.

vpn9.PNG

     10. Adım: Karşımıza çıkan ekranda Don’t Show This Message yazana bir defa tıklayalım ve Agree yazana tıklayalım ki bu ekran bir daha karşımıza çıkmasın.

vpn10.PNG

     11. Adım:  Dikkat etmeniz gereken bir küçük unsur daha. TCP mi yoksa UDP mi? Öncelikle her sunucu UDP desteklemeyebilir bunu listemizde görebilirsiniz. TCP seçerseniz UDP’ ye göre yavaş ancak güvenli olur. UDP’yi seçerseniz hızlı ancak güvenliği konusunda garantili değildir. Seçim size kalmış 🙂

vpn11.PNG

OK butonuna tıkladıktan sonra bağlanmayı bekleyin. Bağlanmadığı takdirde başka bir bağlantıyı deneyin.

Üretici Web Sitesi: Git

Kaynak Kodlar: Git

İndirme Linki: Direkt Bağlantı

İndirme Sayfası: VPNGate

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz