Microsoft Build Tools Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

Microsoft Build Tools Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

Microsoft Build Tools, Visual Studio projeleri için derleme aracıdır. Bu program ile Visual Studio kullanmadan projelerinizi derleyebilirsiniz. Bu da demek oluyor ki projenizi başka bilgisayarda veya sistemlere taşıdığınızda Microsoft Visual Studio yazılımını aramanıza gerek kalmayacak. Kurulumu son derece basit ve komut isteminden birkaç parametre ile kolayca projelerinizi derleyebilir ve çıktı sonuçlarını görebilirsiniz.

Nasıl Kurulur?

İndirmek için Microsoft‘un sitesinde bulunan Microsoft Build Tools 2015 indirilir ve setup çalıştırılarak kurulur. Çoğu zaman ayarlama yapmanıza gerek yoktur ama komut istemi (cmd) ile çağrı başarısız olursa Windows Üzerinde Path (Ortam değişkeni) ayarının yapılması gerekir. Path ayarı aşağıdaki görselleri adım adım takip ederek yapılabilir.

  1. Adım: MSBuild Klasörünün yolunu almak

Kurulum varsayılan olarak Program Files Klasörüne yapılır. Benim sistemimde C:\Program Files (x86)\MSBuild\14.0\Bin klasörü içerisinde. Bu yolu kopyalıyoruz.

2. Adım: Ortam değişkenlerinde PATH değişkenini düzenlemek.

Win + R yaptıktan sonra Çalıştır alanına systempropertiesadvanced yazıp Enter’layarak Ortam değişkenleri penceresine ulaşabilirsiniz.

Bu alanda Sistem değişkenleri tablosunda Path değişkenini buluyoruz ve düzenle butonuna tıklıyoruz.

Windows 10 kullanıcıları için pencere bu şekilde açılacak, Windows 7 ve 8 kullanıcıları içinse daha küçük bir alan açılacak. Ben genellikle Metni Düzenle alanından yapıyorum. Sizler dilerseniz Yeni butonuna tıklayarak da yapabilirsiniz.

Açılan pencerede Değişken değeri alanına giriyoruz ve sonuna geliyoruz. Metnin son karakterinden sonra ; (noktalı virgül) ekliyoruz ve MSBuild yolunu buraya yapıştırıyoruz.

Bu şekilde ayarlamamızı yaptıktan sonra açılan Tamam’a tıklıyoruz ve açılan diğer tüm pencerelere Tamam butonunu tıklayarak kapatıyoruz.

3. Adım: Kurulum kontrolü.

Yaptığımız işlemlerin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için bir komut istemi (cmd) ekranı açın ve MSBuild /? yapıp Enter’ı tuşlayalım.

Evet, MSBuild ile ilgili parametreleri gördük. Bu kurulumun başarılı olduğunu göstermektedir.

Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki komut ekranına göre, orada gördüğünüz tüm parametreler programın çıktısından tutun loglamaya kadar her türlü seçeneği barındırmaktadır. En kolay ve en basit kullanımı ile anlatacak olursak komutumuz şu şekilde olacaktır.

MSBuild Ornek.csproj

veya

MSBuild Ornek.sln

Projenizin çıktısınız temizlemek için

MSBuild Ornek.csproj /t:Clean

Yeniden derlemek için

MSBuild Ornek.csproj /t:Rebuild

Projenizin hedef .NET Framework sürümünü ayarlamak için

MSbuild /p:Configuration=Debug;TargetFrameworkVersion=HEDEFSURUM

HEDEFSURUM alanı .NET Framework sürümüdür. v3.5, v4.0, v4.5

Not: TargetFrameworkVersion alanını değiştirmek sisteminizde o sürümün de bulunması anlamına gelir. Aksi taktirde derleme sırasında TargetFrameworkVersion hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Başarılı Olarak Derlenmiş Örnek Bir Proje Çıktısı:

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz