Internet Explorer İlk Açılış (First Run) Sorunu

Internet Explorer İlk Açılış (First Run) Sorunu

Internet Explorer, sistem ile birlikte gelen ilk tarayıcıdır. Windows 10, 8, 8.1 ve XP sürümlerinde ilk açılış ayarlarları yapıldıktan sonra kullanıma geçilebiliyor. Ancak Windows 7 üzerinde genellikle de Internet Explorer 11 de çıkan ilk açılış sorunu her açılışında ilk kurulumu yapıyormuş gibi karşınıza ayar menüsü ve yeni sekme üzerinde kurulum adımlarını gösteriyor. Bu durumdan kurtulmak içinse küçük bir kayıt defteri anahtarı değişikliği yeterli oluyor.

Windows Tuşu ile birlikte R tuşuna basın ve açılan küçük pencereye regedit yazıp enterlayın. Soldaki ağaç düzeninden HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Internet Explorer\Main

anahtarına ulaşın ve sağ bölümdeki boşluğa sağ tıklayarak Yeni -> DWORD (32 bit) değeri oluşturarun ve adını DisableFirstRunCustomize yazdıktan sonra çift tıklayıp içine girin ve değerini 1 olarak değiştirin.

Bu işlemden sonra bir kez daha ayarlama gerektirecektir. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın .

Ayrıca aşağıdaki kod bloğunu not defterine yapıştırıp [dosyaadi].reg şeklinde kaydettikten sonra çalıştırıp otomatik olarak kayıt defterine yazdırabilirsiniz.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Internet Explorer\Main]

"DisableFirstRunCustomize"=dword:00000001

 

Dilerseniz buradan dosyayı indirerek de bu işlemleri tek tıkla yapabilirsiniz.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz