Block AdBlock Sistemine Takılmayan Reklam Engelleyici Eklentisi Content Block Helper

Block AdBlock Sistemine Takılmayan Reklam Engelleyici Eklentisi Content Block Helper

Reklam engelleyicilerimizi saptayan ve Dur! Reklamlarımızı görmek zorundasın yoksa siteye giremezsin diyerek internet kullanıcılarının kabusu haline gelen web sitelerinde artık takılmadan rahat bir şekilde gezinebilirsiniz. Yapmanız gerekenler oldukça basit. Google Chrome, Mozilla Firefox veya Opera tarayıcılarından birini kullanıyor olmak ve yazı sonunda paylaşacağım Content Block Helper eklentisini kurmak.

Bundan sonraki sizin kullanımınıza kalmıştır. Bu eklenti reklamları ve reklam engelleyicileri engelleyen sistemlere karşı otomatik olarak çalışmamaktadır. Bir siteye girdikten sonra bu reklamları görüntüleyen alan adlarını eklenti üzerinden engellemek zorundasınız. Bu işlemi bir kez yaptıktan sonra artık siteye her girişinizde rahatsız edici reklamlardan kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca siteler daha hızlı yüklenecek ve size zaman kazandıracaktır.

Örnek bir işlemi aşağıda gösterelim.

ContentBlockHelper

Gördüğünüz gibi reklamlarla dolu bir web sitesi. Burada görüldüğünün dışında istediğim bağlantıya tıklayana kadar 4 yönlendirme ve 3 pop-up ile karşılaştım. Son tıklamamda ise hem hedef hem de kaynak bağlantımın dışında bir reklama yönlendirdi. Geri dönmek zorunda kaldım ve tekrar tıkladım. Ancak eklenti sayesinde bunların hiçbirine gerek kalmayacaktır. Şimdi adım adım reklamları kaldırmayı görelim.

  1. Adım: Sağ üst bölümden eklentiye tıklayarak sitenin barındırdığı bağlantıları görelim.

2. Adım: Sitede reklam barındıran alan adlarının üzerine tıklayarak kırmızı işaretin çıkmasını sağlayalım. Fotoğrafta görüldüğü üzere birçok reklam sitesi görünüyor. Örnek olarak; adcalm, uprimp, adconity.
Bunları yaptıktan sonra sayfa otomatik olarak yeniden yüklenecektir.

Evet bunları yaptıktan sonra tertemiz bir web sayfası geldi. Bunları girdiğiniz web sitelerinde uygulayarak reklamları engellemiş olacaksınız.

Not: Bazı web sitelerinde cloudflare altyapısı olabilir. Eklenti ile bunu engellerseniz yine siteyi görüntülemenize izin vermeyecektir. Bu tür sistemlere sahip bildiğiniz barındırma hizmeti veya reklam engelleyici engelleme hizmeti varsa bunları engellemeyin.

Diğer Özellikler:

Tüm sitelerde uygulamanız gereken kuralları eklenti seçeneklerine girerek yapabilirsiniz. Eklenti seçeneklerine girdikten sonra sol üstteki düğme simgesine tıklayarak aşağıdaki gibi engelleme kurallarına ulaşabilirsiniz.

ContenBlock Helper

Burada css, javascript, fotoğraflar, sesler, videolar, eklentiler, Pop-up’lar, otomatik yönlendirmeler, pingler ve arka plandaki istekleri engelleyebilirsiniz.

Bunun dışında ayrıca elle girerek istediğiniz siteyi filtreleyebilirsiniz.

ContenBlock Helper

Eklenti seçeneklerindeki kalem simgesine tıkladığınızda bunun gibi bir pencere çıkacaktır. Buradan istediğiniz siteye başında || ve sonunda *^ işaretleri olacak şekilde filtre listesine ekleyebilirsiniz.

Eklentiye aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz