Bir Arama Motorunu Varsayılan Arama Sağlayıcınız Yapın

Bir Arama Motorunu Varsayılan Arama Sağlayıcınız Yapın

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bir arama motorunu nasıl varsayılan arama sağlayıcınız yapabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle arama motorunuzun hangi sorgularla arama yaptığını gösteren URL yapısını bulmamız gerekiyor. Bu yazıda yerli arama motorumuz olan Yaani üzerinden gideceğim. Öncelikle Yaani üzerinde herhangi bir arama yapın.

Yukarıdaki işareti alana bakarsak sorgumuz #q= şeklinde görünüyor. Bunu arama sağlayıcımız yapmak için bu sorgu yapısı bizim için yeterlidir. Şimdi tarayıcınızın arama sağlayıcıları bölümüne gelin. Chromium tabanlı bir tarayıcı kullanıyorsanız hemen hemen aynı alandan arama sağlayıcılarına geçersiniz. Ben Microsoft Edge kullandığım için adres çubuğuna edge://settings/searchEngines yazarak arama sağlayıcılarıma ulaştım. Şimdi ayarlarımızı aşağıdaki gibi yaparsak yeni sekme üzerinde arama yapacağımız anahtar kelimeleri yazarak varsayılan arama sağlayıcımız üzerinden sonuçları göstermiş olacak.

Evet bu ayarlardan sonra varsayılan arama sağlayıcımız Yaani oldu. Şimdi örnek bi arama yapalım ve sonuçları görelim.

Hepsi bu kadar arkadaşlar. Diğer arama motorlarında da mantık hemen hemen aynıdır. Chromium tabanlı tarayıcı kullanıyorsanız popüler arama motorları otomatik olarak gelecektir. Ama buradan da istediğiniz arama motorunu arama sağlayıcınız olarak kullanabilirsiniz.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz