Metro Menüsünde Yazma ve Giriş Sorunları

Metro Menüsünde Yazma ve Giriş Sorunları

Windows 10 kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan metro menüsü sorunu(Başlat, Ayarlar, Windows Menüleri vs.) kullanıcılara yeni yöntemler ve programlar arattırmış ve bu konuda büyük sıkıntılara yol açmıştır. Hatta defalarca yükleyenler bile olmuştur aramızda. Bu sorunun kurbanlarından biri de ben oldum ve çözümler aramaya başladım. Bu sorunla karşılaşan Windows kullanıcıları için de bu çözümü paylaşma ihtiyacı duydum. Sorunları tam olarak yazarsanız yabancı sitelerde ve forumlarda bulabilirsiniz. Ancak Türkçe bir kaynağa rastlamadığım için bunu sizlere birinci elden sunmak istedim.

CTF Yükleyici

Microsoft tarafından tanımlandığı üzere CTF Yükleyici(ctfmon.exe) işlemi, farklı kullanıcı giriş türü işlemcisini ve Office dil çubuğunu kontrol ediyor. Bilgisayarın ses tanıma, el yazısı tanıma veya farklı dillerde ekran klavyesi kullanma gibi yetenekleri ctfmon.exe işlemi sayesinde mümkün oluyor.

Her başlangıçta bu aracı çalıştırmak yorucu olduğundan bilgisayarımızın başlangıç hızından biraz ödün vererek bu programın başlangıçta çalışmasını sağlamamız gerekiyor. Birçok yöntem var isterseniz paylaşacağım dosyalardan birini kullanın, isterseniz de yazacağım yöntemleri elle deneyin.

1.Kayıt Defteri

Alttaki kodu uzantısı .reg olacak şekilde kaydedin ve çalıştırın. Örnek: [dosyaadi].reg

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run]
"ctfmon"="%windir%\\system32\\ctfmon.exe"

 

Ya da regedit üzerinden

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

anahtarına ulaşarak bir Dize Değeri (REG_SZ) oluşturun ve dosya yolunu:

%windir%\System32\ctfmon.exe şeklinde ayarlayın.

Dilerseniz buradan dosyayı indirip çalıştırabilirsiniz.

2.Başlangıç Dizini

Dilerseniz başlangıç dizini (Windows başlatıldığında çalıştırılacak dosyanın olup olmadığının kontrol edildiği dizin) kullanarak ctfmon uygulamasının çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kısayolu indirip

C:\Programdata\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\StartUp

dizinine yapıştırabilirsiniz.

3.Görev Zamanlayıcı

Bilgisayar -> Yönet Menüsünden görev zamanlayıcıyı seçtikten sonra sağ tıklayarak “Görev Al…” seçeneğini tıklayın ve bu dosyayı arşivden çıkararak görev zamanlayıcıya tanıtın.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz