Hizmetler ve Komut İstemi Üzerinden Hizmetlerin Yönetimi

Hizmetler ve Komut İstemi Üzerinden Hizmetlerin Yönetimi

Hizmetler Windows üzerinde kullanıcı ile etkileşimde ancak bir çıktısı olmayan bağımlı olduğu yazılım veya donanımla birlikte çalışabilen nesnelerdir.

Windows’un çok önemli bir parçası olmakla birlikte hizmetlerin de kullanıcı üzerinde çok büyük rolleri vardır. Bu yazıda nasıl kullanılacağı ve yönetileceği hakkında detaylı vereceğim. İlk olarak hizmetler uygulamasını çalıştıralım. Windows + R  yaparak Çalıştır’ a ulaşalım ve services.msc yazalım.

Hizmetler 1

Hizmetler 1

 

Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

Hizmetler 2

Hizmetler 2

 

Buradaki listede hizmetler ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bir hizmet seçtiğinizde sol tarafta hizmetle ilgili ayrıntılı açıklamalara bakabilirsiniz. Bunların çoğu Windows’a bağlı olduğundan bazılarını isteseniz de kapatamaz, başlangıç türünü ayarlayamaz veya yönetemezsiniz. Daha da önemlisi bu hizmetlere müdahalede bulunmak sisteminize önemli ölçüde zarar verebilir. Bu yüzden uygulamaların oluşturduğu ve bağımlılığı olmayan hizmetlere müdahalede bulunmak daha güvenlidir.

Hizmetler 3

Hizmetler 3

 

Herhangi bir hizmete tıklayarak hizmetler üzerinde neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Görselde görüldüğü üzere bir hizmete sağ tıkladığınızda Başlat, Durdur, Duraklat, Devam Et, Yeniden başlat, Yenile, Özellikler gibi seçenekler görürsünüz. Buradan anlaşılacağı üzere hizmetler üzerinde bu işlemleri yapabilir, ek olarak  özellikler menüsünden hizmetin başlangıç türünü seçerek sistem başlatıldığındaki durumunu ayarlayabilirsiniz(Otomatik, Devre Dışı, Elle veya Gecikmeli Başlatma şeklinde).

İkinci olarak iste Komut İstemi üzerinden hizmetlere erişim ve yönetimdir. Ancak hizmetler üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız komut istemini yönetici olarak(Administrator) çalıştırmalısınız.

 

Komut İstemi üzerinde hizmetler iki araçla görevlendirilmektedir. sc ve net araçları.

sc aracı tamamen hizmetlere adanmış bir araçtır. sc help  veya sc /? komutlarını kullanarak hizmetler üzerinde yapılabilecek tüm komutları görebilirsiniz. sc komutu ile bir hizmeti başlatmak için sc start hizmetadı,

durdurmak için sc stop hizmetadı,

başlangıç türünü değiştmek için sc config start= başlangıçtürü (boot,system,auto,demand,disabled veya delayed-auto) hizmetadı,

silmek için sc delete hizmetadı şeklinde kullanbilirsiniz.

Hizmetler 4

Hizmetler 4

 

Hizmetler 5

Hizmetler 5

 

Hizmetler 6

Hizmetler 6

 

Hizmetler 7

Hizmetler 7

 

Hizmetler 8

Hizmetler 8

 

Hizmetler 9

Hizmetler 9

 

net aracı ise sadece başlatmak ve durdurmak ile görevlidir. Örneğin, tema hizmetini başlatmak için net start themes, durdurmak içinse net stop themes şeklinde kullanabilirsiniz.

 

Hizmetler 10

Hizmetler 10

 

Hizmetler 11

Hizmetler 11

 

 

 

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz