Gelişmiş Sistem Ayarları

Gelişmiş Sistem Ayarları

Gelişmiş sistem ayarları ile Windows üzerinde ince ayarlar yapabilir, bu ayarlarla sistem performansını arttırabilir, uyumsuz yazılımlarla ilgili sorunları giderebilirsiniz.

Gelişmiş Sistem Ayarları 1

Gelişmiş Sistem Ayarları 1

Gelişmiş sistem ayarları Başlangıç ve Kurtarma, Performans Kullanıcı Profilleri olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Gelişmiş Sistem Ayarları 2

Gelişmiş Sistem Ayarları 2

Bu pencereyi açmak için Windows + Pause Break yaparak açılan pencerenin sol kısmından gelişmiş sistem ayarlarını seçebilir

Gelişmiş Sistem Ayarları 3

Gelişmiş Sistem Ayarları 3

veya isterseniz Windows + R ile systempropertiesadvanced yazarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Performans bölmesinde bulunan Ayarlara bir göz atalım.

Görsel Efektler

Görsel Efektler

Evet, karşımıza görsel efektler sekmesi geldi. Burada hazır profillerden birini seçebilir veya özel olarak kendinize göre seçenekleri kullanabilirsiniz. Hepsinin işaretini kaldırmanız görsel efektleri sınırlayarak performansta artış sağlayacaktır. Ancak hem görsellikten yoksun olmasın hem de performansı arttırsın diyorsanız şu seçenekleri açık bırakabilirsiniz.

1. Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan.

2. Simgeler yerine küçük resimler göster

3. Sürüklerken pencere içeriğini göster.

4. Pencere ve düğmelerde görsel stil kullan (Window XP, Vista, 7)

5. Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt.

Sadece bunları açık bırakmanız sisteminizi görselliğinden yoksun bırakmaz ve sisteminizin performansına da katkı sağlar.

Bunlara göz attıktan sonra Gelişmiş sekmesine bakalım.

Gelişmiş

Gelişmiş

Gelişmiş sekmesinde daha ince ayarlar ve biraz da riskli ayarlar bulunmakta. Tavsiyem işlemci zamanlamasına dokunmamanız. Sistem işlemci performansına göre otomatik olarak seçmektedir.

Burada Sanal Bellek kavramını görmekteyiz. Peki nedir bu sanal bellek?

Sanal bellek, RAM’in sistem için yeterli olmadığı zamanlarda Harddisk’ten bir miktar hafızayı RAM gibi kullanmasını sağlayan bir sistemdir. Bu kısmın çok fazla veya az olması sistemin performansını büyük ölçüde etkiler. Az bir bellek boyutu seçilirse sistem performansı için yeterli kaynak sağlayamaz ve beklediğiniz performansı alamazsınız. Eğer ki çok yüksek yapılırsa sistemde bilinmeyen hatalara ve sistem durmalarına(Mavi Ekran Hataları) sebep olabilir.

Önemli Not: Buradaki bellek boyutu, RAM miktarının en fazla 2 katı olabilir.

Sanal Bellek 1

Sanal Bellek 1

Windows bu bölümü otomatik olarak yönetir. Genelde sistemin performansına göre değişkenlik gösterir. Ama yine de kullanıcının isteğine bırakılmış bir bölümdür. Üstteki işareti kaldırarak bu ayarları yapabilirsiniz.

Sanal Bellek 2

Sanal Belleğin en küçük ve en büyük miktarlarını girdikten sonra Ayarla butonuna tıklatmanız ve Tamam’ı tıklattıktan sonra sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir.

Sanal Bellek ve İşlemci Zamanlamasına da göz attıktan sonra gelişmiş ayarların son sekmesi Veri Yürütme Engellemesi’ne geçebiliriz.

Veri Yürütme Engellemesi

Veri Yürütme Engellemesi

Fotoğrafta da yazdığı gibi sistem virüslü veya zararlı yazılımları engellemek için Veri Yürütme Engellemesi (DEP) kullanır. Burası genelde kullandığınız bir yazılımın “Çalışmayı Durdurdu” hatası verdiği zamanlarda kişiselleştirilen bir özelliktir. Sistem çalışan zararlı bir yazılım algıladığında buradaki Veri Yürütme Engellemesi devreye girer ve yazılımın tepki vermesini durdurur. Eğer Veri Yürütme Engellemesi’nin dışında kullanmak istediğiniz bir yazılım varsa fotoğraftaki gibi 2. seçeneği tıklatarak o yazılımı listeye eklemeniz yeterlidir.

Evet, buraya kadar herşey tamamsa Kullanıcı Profillerinin bulunduğu ayarlara geçelim.

Kullanıcı Profilleri

Kullanıcı Profilleri

Kullanıcı Profilleri ile ilgili bilgiler burada yer alır. Sisteminizde aktif olan kaç hesap varsa burda görüntülenir. İsterseniz hesabın türünü değiştirerek yönetici veya standart yapabilir, hesabı silebilir veya kopyalayabilirsiniz.

Başlangıç ve Kurtarma

Başlangıç ve Kurtarma

Başlangıç ve kurtarma ayarlarında işletim sisteminin başlangıç ayarları hata raporlarını dosyaya yazdırma, bunları günlüğe kaydetme gibi işlemler vardır.

Sistem Başlatma bölümünde Windows Bootloader üzerinde birden fazla işletim sistemi varsa Varsayılan İşletim Sistemi kısmında listelenecektir. Buradan bilgisayarınız başladığında öncelikle hangi işletim sisteminden başlayacağını seçebilirsiniz. Ayrıca sistemde ani durmalardan kaynaklanan bir hata oluştuğunda güvenli başlatma seçeneklerini de yine buradan ayarlayabilirsiniz.

Sistem Hatası bölümünde, bilinmeyen sistem durmaları durumunda, varsayılan olarak bu hatayı raporlayıp Microsoft’a göndermek üzere sistem üzerinde bir dosya oluşturur ve sistemi kapatır. Buradan sistem hatası ile kaşılaştığında yapılacak işlemleri ayarlayabilirsiniz.

Ferhat Kurt

İlgili Yazılar
Cevap yaz